URBANITAS: Saha Gezisi ve Çalıştay

Güncelleme tarihi: 1 Şub 2020

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (IstanPol) ve Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği desteği ile yürütülen URBANITAS projesi kapsamında 16-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi saha gezisi ve çalıştay düzenlendi.

Almanya’nın başkenti Berlin’den gelen şehir sosyoloğu ve şehir planlayıcısı dört konuk ile gerçekleşen etkinlikte İstanbul’dan da kent araştırmacıları konuk edildi.

Etkinlik iki günlük saha gezisi ve bir günlük yuvarlak masa toplantısı formatından gerçekleşen tam günlük bir çalıştay şeklinde gerçekleşti.


Almanya’dan gelen uzmanlarla birlikte, Tozkoparan, Fikirtepe ve Kirazlıtepe gibi kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olan semtler gezildi ve ilgili mahalle dernekleri ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştirildi. Bu bağlamda Berlin ve İstanbul örneklerinden yola çıkarak Türk ve Alman uzmanlar ve dernekler arasında kentsel dönüşüm süreçleri, enformal konut tarihçesi, kira artışları ve soylulaşma gibi konularda önemli bilgi alışverişlerinde bulunuldu.

Tam günlük çalıştayda ise uzmanlarla birlikte ekolojik, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürebilir kentsel dönüşüm süreçleri için olası kriter setleri tartışıldı.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IstanPol) İstanbul’daki merkez ofisinde 1 Eylül 2022 itibari ile istihdam edilmek üzere çalışmalarımıza destek olacak bir ofis koordinatörü arıyoruz. Ofis