istanpol logo Yükleniyor
web-logo
TR EN

18.10.2022

Türkiye’de Kadının Siyasete Katılımı ve Katılımı Artırmaya Yönelik Politika Önerileri

Dr. Bengi Ruken Cengiz

Demokrasinin ve eşit vatandaşlık idealinin olmazsa olmaz koşullarından biri olmasına rağmen, toplumsal cinsiyet eşitliği bugünün siyasetinde bir gerçeklik olmaktan oldukça uzakta görünmektedir. Özellikle; kadınların siyasal alanındaki “görünürlüğü” ve siyasi alandan dışlanmış deneyim ve çıkarlarının temsili toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için elzemdir.

Bu politika notunda Dr. Bengi Ruken Cengiz, kadınların eşit temsili önündeki engelleri incelemekte ve bu engellerin aşılması için alınabilecek önlemleri tartışmaktadır. Politika notunda öncelikle Türkiye’deki temsil eşitsizliği karşılaştırmalı verilerle incelenecek, ardından öne çıkan sorun alanları çözüm önerileriyle birlikte sunulacaktır.

(Politika Notu'nu yukarıdan PDF formatında indirebilirsiniz)


***

Dr. Bengi Ruken Cengiz, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi, yüksek lisans eğitimini ise Jean Monnet bursiyeri olarak University College London bünyesinde tamamlamıştır. Türkiye’de vatandaşlık hak ve özgürlüklerine dair algılar üzerine yazdığı teziyle Sabancı Üniversitesi Siyaset Bilimi programından doktora derecesini alan Bengi R. Cengiz, Stockholm Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Enstitüsü’nde (SUITS) ve Uppsala Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Dr. Bengi Ruken Cengiz ayrıca IstanPol Demokratikleşme Programı'nda uzman olarak çalışmalarına sürdürmektedir.