istanpol logo Yükleniyor
web-logo
TR EN

17.10.2022

Türkiye’de Gıda Enflasyonu ve Tarım

Gökçe Şencan

Gıda fiyatları, COVID-19 pandemisinin başından beri artmakta ve enflasyonu besleyen önemli faktörlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Türkiye’de yükselen gıda fiyatları da, siyasi yöneticiler tarafından dünya genelindeki yüksek enflasyona bağlanmakta ve diğer ülkelerden pek farklı değilmiş gibi lanse edilmektedir. Ancak dünya genelindeki enflasyonun etkileri Türkiye’de gözlemlense de birçok belirti Türkiye’deki gıda enflasyonunun dünyanın geri kalanına göre oldukça yüksek bir seviyede seyrettiğine işaret etmektedir.

Bu politika notunda Gökçe Şencan, Türkiye’deki gıda enflasyonunu diğer ülkelerin oranlarıyla karşılaştırarak, enflasyonu gıda ürünleri düzeyinde incelemekte, enflasyonun olası sebepleri tartışmakta ve sonuç olarak Türkiye’deki gıda-enflasyon kriziyle mücadele için politika önerileri sunmaktadır.

(Politika Notu'nu yukarıdan PDF formatında indirebilirsiniz)


***

Gökçe Şencan kimya-biyoloji mühendisliği ile moleküler biyoloji ve genetik üzerine lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çevre ekonomisi ve politikası üzerine gerçekleştirdiği yüksek lisans eğitimini ise University of California, Santa Barbara’da yapmıştır. Şu anda ABD’de su ve iklim politikaları araştırmacısı olarak çalışmaktadır.