istanpol logo Yükleniyor
web-logo
TR EN

15.10.2022

Merkez Bankası Bağımsızlığı ve Türkiye Tecrübesi

Prof. Dr. Selva Demiralp

Bağımsız bir Merkez Bankası, kendisine verilmiş fiyat istikrarı görevini yerine getirebilmek için para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanma şansına sahiptir. Böylelikle siyasi otorite ile beraber belirlenmiş ortak enflasyon hedefine ulaşmak kolaylaşacak, beklentiler daha etkin kontrol edilebildiği için de enflasyonla mücadelenin bedeli azalacaktır.

Bu politika notunda Prof. Dr. Selva Demiralp, bu noktadan hareketle Merkez Bankası'nın görevleri ve bu görevi yerine getirebilmesi için neden bağımsız bir kurum olması gerektiğinin üzerinde durmaktadır. Politika notunda, Türkiye örneğinden yola çıkılarak, kurumsal bağımsızlığın zayıfladığı ve Merkez Bankası üzerindeki faiz indirim baskısının arttığı dönemlerde fiyat istikrarının da bozulduğu gösterilmiş; enflasyonu düşürebilmek ve enflasyonun özellikle dar gelirli gruplar üzerinde yarattığı maliyeti ortadan kaldırmak için Merkez Bankası bağımsızlığının sağlanmasının bir ön koşul olduğu vurgulanmıştır.

(Politika Notu'nu yukarıdan PDF formatında indirebilirsiniz)


***

Prof. Dr. Selva Demiralp, Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak araştırmalarına devam etmekte ve aynı zamanda Koç Üniversitesi-TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu Direktörü olarak görev yapmaktadır. Demiralp aynı zamanda, Yapı Kredi Ekonomik Araştırma Kürsüsü Başkanı ve BBC Türkçe ekonomi yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.