istanpol logo Yükleniyor
web-logo
TR EN

1.12.2022

Ekonomi Yönetiminde İstatistik Okuryazarlığın Önemi

Dr. Cem Çakmaklı

Her ay, Türkiye’de ve dünyada birçok ekonomik veri açıklanmaktadır. Fakat gerek bu verilerin içeriklerinin anlaşılması gerekse açıklanan gerçekleşmelerin diğer ülkelerdeki verilerle karşılaştırılması ve bunların okunması konusunda vatandaşlar arasında bir sorun bulunmaktadır. Bireylerin kişisel ekonomik durumları dışında ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu anlaması ve bunu diğer ülkelerle karşılaştırabilmesi çok önemlidir. Bu karşılaştırma ne kadar başarılı yapılırsa bu da oy verme davranışları konusundaki etkinliği o kadar arttıracaktır.

Bu analiz Dr. Cem Çakmaklı İstatistik Okuryazarlık olarak adlandırılan bu becerinin önemi tartışarak, bunun toplumun geneline yayılması için önerilerde bulunmaktadır. Analizin temel amacı istatistik okuryazarlık diye adlandırılan bu olguya dikkat çekmek ve bunun toplumsal dinamiklerde, karar aşamalarında ne kadar önemli bir kavram olduğunu vurgulamaktır.

(Analizi yukarıdan PDF formatında indirebilirsiniz)***

Dr. Cem Çakmaklı, Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmakta ve simülasyona dayalı ileri istatistiksel teknikler ve uygulamaları konularında çalışmalarını sürdürmektedir.