istanpol logo Yükleniyor
web-logo
TR EN
SEREN SELVİN KORKMAZ
YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Seren Selvin Korkmaz, IstanPol’ün kurucularındandır ve yönetim kurulu üyesidir. 2018-2023 yılları arasında IstanPol Genel Direktörlüğünü yürütmüştür.

Stockholm Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi’nde araştırmacı olarak yer almaktadır. Doktora çalışmalarını Stockholm Üniversitesi’nde tamamlayan Korkmaz, lisans ve yüksek lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden almıştır. Korkmaz Stockholm Üniversitesi’nde Türkiye ve Ortadoğu Siyaseti üzerine ders vermektedir. Çalışma alanları popülizm, siyasal partiler, seçmen algısı, seçim stratejileri, otoriter rejimlerde muhalefet partilerinin stratejileri, Türkiye-ABD ilişkileridir.

2023 yılında Alman Marshall Fonu (German Marshall Fund of the U.S.) Marshall Memorial Fellow olarak seçilerek transatlantik ilişkiler üzerine eğitimler almış ve ABD’de çalışma ziyaretlerine katılmıştır. Korkmaz Washington merkezli düşünce kuruluşu olan Orta Doğu Enstitüsü’nde (Middle East Institute) Türkiye Uzmanı ve İsveç Araştırma Enstitüsü’nde Fellow olarak yer almıştır. Fox International Fellowship kapsamında dünyanın önde gelen üniversitelerinden Yale Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışmış, liderlik ve politika önerileri geliştirme üzerine eğitimler almıştır. Ulusal ve uluslararası kurum ve aktörlere politika danışmanlığı yapmaktadır.

2013 yılından bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşları ve araştırma merkezlerinde araştırmacı ve yönetici olarak görev yapmıştır. Avusturya merkezli Avrupa Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün (PS:EUROPE) de kurucusu olan Korkmaz, 2017 yılına kadar enstitünün Türkiye direktörlüğü görevini yürütmüştür. Uluslararası düşünce kuruluşlarının Türkiye- Avrupa ve Türkiye-ABD ilişkileri, demokrasinin geleceği temalı çalışma gruplarında yer almaktadır. Türkiye’deki politik aktörleri Avrupa ve ABD’deki politik aktörler ve düşünce kuruluşu temsilcileri ile bir araya getiren çalışmalar organize etmiş ve rol almıştır.

Çalışma alanlarına dair pek çok analiz, politika notu ve akademik makale kaleme almıştır. New York Times, Washington Post, Financial Times, Deutsche Welle and the Wall Street Journal, HALK TV, Habertürk gibi ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarına sıklıkla görüş bildirmektedir. Stanford Üniversitesi, ISPI, IFRI, TUSİAD, Washington Institute, Delphi Economic Forum’un da aralarında bulunduğu pek çok kurum tarafından konuşmacı olarak davet edilmiştir.

 

serenkorkmaz@istanpol.org